Logo
Logo

Krigets Själar Orchbyn- ett lajv för barn och unga

VAD: Del två av en medeltida fantasy lajvkampanj, nybörjarvänligt med låga dräktkrav och enkla intriger och mål 

VAR: Umeå Waldorf skolas skogsområde (Sockenvägen 26)
NÄR: 2 maj klockan 13:00-ca 16:00
UTRUSTNING: Utrustning finns att låna gratis. Frivillingt att ta med medeltida kläder m.m.
PRIS: Gratis
ÅLDERSGRÄNS: 9-14 år (7 år om du har fadder som är över 13 år med dig under lajvet)

REGLER: Hittas på https://sites.google.com/view/juniorlajv/lajvregler

BAKRUND: En grupp rekryter som nyss har tränats för att bli soldater på en (inte alls korrupt och flummig) soldat skola har blivit utskickade till en avlägsen by i riket där en grupp orcher har satt upp ett läger.

VAD DU KAN FÖRVÄNTA DIG:

Boffer, strid och magi

Kul gruppspel med politiskt tjafs mellan grupperna 

Mysterier som måste lösas

Hemlighetsmakeri och uppror

GRUPPERNA PÅ LAJVET:

Gyllende flamman:  Ni är här för att sprida ert budskap om den stora gudinnan Fiona som ska ge ljus till denna mörka värld. Ni är både präster magiker och krigare på samma gång. Några av er är rekryter som skickats hit för att fösa ut mörkrets makter i form av orcher och annat oknytt. Spela i denna grupp om du gillar magi eller vill testa spela en religös (och oseriös) roll

Ullmössorna: Ni är dem som fanns här innan rekryterna eller orcherna kom. Ni söker inte konflikt men kan absolut stå upp för er själva om soldater eller orcher bråkar med er. Ni är splittrade om ni borde hjälpa riket och rekryterna som kommit eller fösa bort dem och börja styra byn själva. Men rekryterna har iallafall vapen som skyddar er mot orcher. Spela i denna grupp om du vill vara den som väljer mellan lag och monarki eller kaos och frihet.

Krossade kronan: Ni är den adel och rika nasare som ändå behövde bli soldater och skickades ut till denna lortiga plats. Ni känner att alla andra här är under er och borde behandla er med den respekt ni förtjänar. Men respekt kan alltid köpas såklart och det är just det ni tänker göra. Ni vill få med er ullmössorna och återta byn från orcherna och upprorsmakarna. Spela i denna grupp om du vill ha ett politiskt spel och boffra.

Frihetsmakarna: Ni tänker inte ha några soldater eller rekryter som ska styra er by, nej ni kommer försvara den och styra den som ni vill. Orcherna är väl inte så dumma, de har aldrig stört er hittills. Ert mål är att få ullmössorna på er sida och skaffa vapen för att  köra ut soldaterna ur byn och äntligen få frihet! Spela i denna grupp om du vill kämpa, manipulera, övertala, hota och döda för att få det ni kallar frihet.

Gorka morka: Ni är primitiva orcher som satt ert läger här för att i slutändan ta över byn och hela riket. Men det kommer nog inte hända för nu har massa störiga paragrafryttare som kallar sig för riketssoldater kommit för att rent ut sagt förinta er och ert läger. Men ni har en hemlighet som inte de vet, ni kan nämligen inte helt dödas och återuppstår i erat läger efter bara någon minut. Ni kommer attackera byn för att försöka ta och erövra den eller övertala byborna att bli orcher. Spela denna roll om du vill boffra och spela dum.

Frågor eller funderingar? Maila: isakisling12@gmail.com




 

 

 

 

Tid

Lördag 2026-05-02
13:00-16:00

Plats

Umeå

Åk till Umeå Waldorfskola, följ vägen brevid det blågröna barrack liknande huset in i skogen tills ni ser ett par trästugor. Vägen in i skogen är väldigt kort och är svår att tappabort sig under "resan" dit.

Anmälningsformulär

Anmäl dig senast: 2026-04-30 23:50

Behöver du låna gratis utrustning under lajvet?

Vad vill du spela på lajvet?

I vilken grupp vill du spela i?

Läs gärna om grupperna i huvudtexten innan du väljer grupp

Vill du vara förrädare på lajvet?

Det kommer finnas fika på lajvet